گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه

گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین و رنج‌آورترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار در عمرشان دچار سنگ کلیه شده‌اند و بعضی هم هستند که به صورت مکرر دچار این وضعیت دشوار می‌شوند. اما خوب است بدانید گیاهان دارویی در این زمینه هم کم نگذاشته‌اند. تعداد زیادی از گیاهان دارویی برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه و همچنین کمک به خرد شدن و دفع سنگ کلیه مفیدند.

از جمله میوه‌ها و سبزیجاتی که برای خرد کردن و درمان سنگ کلیه مفیدند عبارتند از: پیاز، سیر، هویج، گوجه فرنگی، کرفس، هندوانه و خیار خر.

از دیگر خوراکی‌هایی که می‌توان به سادگی در منزل برای درمان سنگ کلیه تهیه کرد عبارتند از:

هندوانه: برای خرد کردن سنگ کلیه باید آب هندوانه را با سکنجبین نوشید.

سنگ کلیه

خاک شیر: خوردن تخم خاکشیر نیز برای دفع سنگ کلیه توصیه می‌شود.

سیاهدانه: خوردن سیاهدانه با عسل نیز برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه مفید است.

گیاهان دارویی درمان کننده سنگ کلیه:

جعفری: خوردن دم‌کرده برگ جعفری برای سنگ کلیه مفید است. همچنین می‌توان برای درمان سنگ کلیه از ریشه جعفری استفاده کرد.

گل باقالا: گل باقالا هم مدر است و برای اخراج سنگ کلیه ۴۰ گرم گل باقالا را در هزار گرم آب جوش دم می‌کنند و می‌خورند.

سبوس برنج: همچنین خوردن سبوس برنج می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه از جنس کلسیم را کاهش دهد. میزان خوراک تجویز شده به این منظور دو بار در روز ده گرم از سبوس برنج است. البته کسانی که به هر دلیلی احتیاج به جذب بالای کلسیم دارند نباید در خوردن سبوس برنج افراط کنند.

کنجد: شیره کوبیده دانه کنجد با نبات برای درمان سنگ کلیه توصیه می‌شود.

جو دوسر: اگر ۲۰ گرم جو دوسر یا یولاف با پوسته خارجی‌اش را در یک لیتر آب بجوشانیم این جوشانده مدر است و در دفع سنگ کلیه و دردهای کلیه مفید می‌باشد.

انگور فرنگی: برای درمان سنگ کلیه می‌توان از دم‌کرده سرشاخه‌ها و برگ‌های گیاه انگور فرنگی سیاه نیز استفاده کرد.

هلو: خوردن جوشانده برگ‌های هلو هم برای بیماری‌های مجاری ادراری و سنگ کلیه و ورم مثانه مفید است.

سنگ کلیه

حنا: برای استفاده از تاثیر مثبت گیاه حنا در درمان سنگ کلیه یا دو گرم برگ حنا یا ۵۰ گرم آب خیس کرده برگ‌های حنا را می‌توان مصرف کرد.

قلب: حب القلب یا دانه گیاه قلب نیز با سرکه برای دفع سنگ کلیه و مثانه کابرد دارد.

دند: برای دفع سنگ کلیه و مثانه می‌توان به میزان کم از مغز دند هم استفاده کرد.برای استفاده از مغز دند باید حتما پوست و غشای میانی آن گرفته شود و ۱۰ الی ۱۲ ساعت در آب لیمو ترش خیسانده شود. سپس در ترکیب با داروهای گیاهی دیگر از جمله کتیرا، برگ گل سرخ، نشاسته و زعفران مصرف شود. برای افراد بزرگ و قوی یک الی دو دانه از مغز دند و در مورد افراد ضعیف‌تر حداکثر نصف یک دانه توصیه می‌شود. مصرف دند بیش از حد مجاز و در فصول گرما جایز نیست.

عرعر: برای استفاده از خاصیت میوه عرعر دردفع سنگ کلیه باید در ۲ لیتر آب ۵۰ گرم جو سفید پوست کنده را به همراه حدود ۳۰ گرم میوه عرعر بریزیم و بجوشانیم. بعد جوشانده را با عسل مخلوط کنیم و نوش جان.

ترنجبین: اگر مدتی بر خوردن عرق گیاه ترنجبین مداومت شود برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است.

مقل: گیاه مقل نیز مدر است و برای دفع سنگ کلیه و مثانه توصیه می شود البته برای جلوگیری از اثر منفی زیاده روی در خوردن مقل باید با زعفران خورده شود.

نارون: خوردن برگ‌های نارون نیز برای دفع سنگ مثانه توصیه می‌شود و ضد سنگ کلیه و ضد سم است. برگ‌های نارون را مثل اسفناج پخته و می‌خورند.

ملکه چمن: برای تهیه دم‌کرده گیاه ملکه چمن که برای ناراحتی‌های مجاری ادراری و سنگ کلیه مفید است باید سرشاخه‌های خشک گیاه یا گل‌های گیاه را به میزان ۵۰ گرم در هزار گرم آب جوش دم کنیم و روزی ۴ ۵ لیوان بخوریم .

خطمی: برای تهیه دم کرده ریشه خطمی باید ۱۰ گرم ریشه خطمی را گرفته و بعد از تمیز و خرد کردن ۱۰۰ گرم آب جوش روی آن بریزیم و بگذاریم انقدر بماند تا به درجه حرارت ۲۰ برسد. بعد با عسل مخلوط می‌کنیم و روزی سه فنجان نوش جان.

حلبوب: گیاه حلبوب هم در موارد ناراحتی‌های مجاری ادراری و سنگ کلیه توصیه می‌شود. برای تهیه دم‌کرده‌اش ۱۵۰ گرم گیاه تازه با ریشه را خوب تمیز می‌کنیم و در هزار گرم آب جوش دم می‌کنیم. بعد با عسل یا قند شیرین کرده و فنجان فنجان می‌خوریم. گیاه حلبوب برای اثر بخشی حتما باید به صورت تازه مصرف شود.

مرار بنفش: برای معالجه سنگ کلیه و مثانه گرد تخم مرار بنفش را در سرکه رقیق می‌ریزند و می‌خورند که اثر زیادی دارد.

چند گیاه دارویی دیگر که برای درمان سنگ کلیه مفیدند عبارتند از: اکلیل کوهی، علف چشمه، بهمن سرخ یا سفید، گل هوفاریقون، بومادران، ریشه پاپایا، میوه و دانه های خارخاسک، پوست ریشه تمشک، اسانس برگ پاپایا، دم اسب، گاوزبان، هفت بند مرغان و بابونه.

از همه مهم‌تر برای دوری از سنگ کلیه به اینکه چقدر آب می‌نوشید و آب با چه کیفیتی می‌نوشید دقت کنید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *