معجزه ای به نام جینسینگ

معجزه ای به نام جینسینگ

احتمالا اگر شما در قرون گذشته پا به این جهان گذاشته بودید و در دربار پادشاهان چین و ژاپنی یا با سرخپوستان آمریکایی زندگی نمی‌کردید هیچ اطلاعی از خواص زندگی‌بخش جینسینگ نداشتید. اما حالا که خوشبختانه در قرن بیست‌و‌یکم زندگی می‌کنید و می‌توانید از اسرار این گیاه دارویی شگفت‌انگیز سر دربیاورید و جینسینگ را تهیه کنید و با مصرفش سلامت و شادابی‌تان را ارتقا دهید، با ما همراه باشید…

جینسینگ نام گیاهی است دائمی با برگ‌های بزرگ و ضخیم، میوه‌هایی شبیه تمشک و ریشه‌ای دوکی شکل که خیلی از اوقات شبیه بدن انسان به نظر می‌رسد و به خاطر همین نام جینسینگ به معنی آدم‌نما را روی آن گذاشته‌اند. به جز ریشه شفا‌بخش جینسینگ از بقیه قسمتهای این گیاه استفاده چندانی نمی‌شود.

انواع جینسینگ

جینسینگ انواع مختلفی دارد اما مرغوب‌ترین و پرخاصیت‌ترین نوع آن جینسینگ چینی است، نوع ژاپنی آن هم کوچک‌تر و با خاصیت کمتر است. اما بیشتر جینسینگ موجود در بازارهای آسیا جینسینگ آمریکایی است که اگر چه به مرغوبیت جینسینگ چینی نیست اما با این حال خواص چشمگیری دارد. انواع دیگری هم از جینسینگ وجود دارد که خواصی متفاوت از جینسینگ معجزه‌گر مورد بحث دارد.

جینسینگ

اما تفاوت جینسینگ زرد و قرمز چیست؟ می‌شود گفت که از نظر خواص، تفاوتی با یکدیگر ندارند نکته این است که جینسینگِ تازه زرد است اما وقتی که زیر نور آفتاب یا با بخار، خشک می‌شود بر اثر کاراملیزه شدن قندهای موجود در آن به این رنگ در می‌آید.

مردم آسیای شرقی هزاران سال است که جینسینگ با آن خواص حیرت انگیزش را مصرف می‌کنند. در این کشورها جینسینگ ایتدا به صورت انحصاری توسط پادشاهان استفاده می‌شده اما بعد از سالها تبدیل به جزء جدایی ناپذیر داروهای طبیبان چینی شده است. همین طور سرخپوستان امریکایی نیز از خواص دارویی آن آگاه بوده و بیشتر از هر چیز برای رفع خستگی از آن استفاده می کرده اند. همین طور طبیبان عرب با این گیاه آشنایی داشته اند. اما معرفی این گیاه به اروپا به قرن هجدهم و نوزدهم برمی‌گردد. با این وجود امروز می‌توان از همه داروخانه های اروپا و امریکا و آسیای شرقی این داروی گیاهی را تهیه کرد.

اما چه ویژگی‌هایی این گیاه دارویی را این چنین اعجاب‌آور کرده است؟

*جینسینگ با تاثیر محرکی که بر سیستم اعصاب مرکزی دارد باعث رفع خستگی می‌شود.

*جینسینگ با تحریک سلول های عصبی باعث جلوگیری از مردن این سلول ها و افزایش کارایی مغز از جمله تقویت حافظه و جلوگیری از آسیب‌های مغزی می‌شود.

* استروژن موجود در جینسینگ قاعده‌آور است و از سویی دیگر برای زنان یائسه نیز مفید است.

*برای درمان سرطان و افزایش قوای بدنی و روانی کاربرد دارد.

*ضد استرس و مقوی بدن است و کیفیت رابطه جنسی را بهبود می‌بخشد.

*قدرت تحمل و پایداری را افزایش می‌دهد.

*فشار خون را تنظیم می‌کند و برای سیستم گردش خون و قلب مفید است.

*قدرت بینایی را افزایش می دهد.

*بیخوابی و بدخوابی را درمان می‌کند.

*برای درمان دیابت و تنظیم قند خون مفید است.

*سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد.

*با پیری و فرسودگی مقابله می‌کند.

*به شادابی و نشاطتان می‌افزاید

…و در کل حالتان را هر روز روبه‌راه‌تر می کند.

جینسینگ را به روش‌های مختلفی مصرف می‌کنند. از نوشیدن دم‌کرده‌اش که پرطرفدارترین روش مصرف است تا گذاشتنش گوشه لپ و جویدنش مثل آدامس که سرخپوست ها برای افزایش توانایی بدنشان در شرایط سخت انجام می‌دادند. می‌توانید پودر ریشه‌اش را داشته باشید و کمی توی غذاهایتان بریزید. می‌توانید قرصش را بخورید. می‌توانید خود ریشه را بخرید و بگذارید توی مایکروویو که کمی نرم بشود و بعد هر روز تکه‌ای بسیار کوچکش را بخورید. می‌توانید دمش کنید بگذارید ولرم شود و روزی دو لیوان از این دمنوش بنوشید یا به صورت مخلوط با دمنوش‌های دیگر مصرف کنید.

جینسینگ

جینسینگ عزیز با اینکه معجون معجزه‌آسای سلامتی و توانمندی است اما برای زنان باردار و شیرده مناسب نیست. مصرفش با مواد انرژی‌زا و محرک دیگر مثل چای، قهوه و نوشابه توصیه نمی‌شود و ممکن است مصرف بیش از اندازه‌اش موجب اسهال، سردرد، قاعدگی شدید و از این دست عوارض شود. و در ضمن مصرف منظمش هم نباید بیشتر از سه ماه به طول بینجامد.

منبع: بی بی عطار

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *